RSS

Kodutöö 1. Mina ja haridustehnoloogia

09 sept.
 1. Mida tähendab HT ja tehnoloogi roll minu jaoks – kuidas toetan inimesi soeses taristuga

Mina puutusin arvutimaailmaga kokku umbes 18 a tagasi, kuid vaatasin seda kõike veel eemalt. Veel mõni aasta kulus selleni, mis sundis mind selle maailmaga tegelema. Andnud arvutimaailmale  oma sõrme, juhtus aastaks 2004 juba see, et kaotasin ka käe. Ja nii see läks. Tarisin lasteaeda, oma rühma koduse arvuti ja fännasin täiega laste õpetamist, kaasates lapsi selle masina võimalusi katsetama ja neist lihtsatest programmidest rõõmu tundma.. Minu õnneks olid lapsed just siis 6-7 aastased. Koostasin mõned õppemängudki kasutades programmi MS Office Excel ja PowerPoint. Hiljem lisandusid katsetused programmides Hot Potatoes ja ExeLearning. Üheks suuremaks õppetunniks minule oli lasteaiale kodulehe tegemine. See oli väga põnev. Õppimine iga tund ja minut. Ja see koduleht toimib veel praegugi kuigi on loodud väga algelise programmiga. Taas ootab mind uue kodulehe tegemine, mis oleks kaasaegsem.

Tasapisi saabusid teistesse rühmadessegi sponsorite abiga arvutid ja märkamatult sai minust see kes arvutid ühendas, tööle pani, programme üle vaatas ja vajalikke installeeris. Olin see kelle käest tuldi küsima kui miski tööle ei hakanud, kui midagi sooviti teha, aga ei teatud kuidas. Olin see kes õpetas kuidas arvutisse süsteemi luua, et dokumente hiljem lihtne leida oleks. Ka juhtkonnale sain toeks olla. Uute arvutite ostmisel sain olla otsustaja, kui võimsad need peavad olema ja millised programmid peaksid neil olema. Kas see polnud mitte juba HT töö?
Sellise ametinimetuseni oli veel aga pikk tee.

Praeguseks on meie lasteaias kõik rühmad varustatud arvutite ja printeritega. Mõnes rühmas on ka kõlarid olemas. Kõikides rühmades on internet. Kogu maja peale on olemas ka üks projektor. Meie maja on suur ja kogu asutuse taristu kohta peab olema ülevaade. See sai minu ülesandeks, koostada korralik loetelu tehnikast. Nii sündiski dokument “ … lasteaia Taristu”, milles on loetletud kõik arvutitöökohad, arvutites olevad programmid ja kõik muud vidinad, mis ümber arvuti rühmaruumis või juhtkonnal või logopeedil olemas on.

Nüüdseks on õpetajad arvutiga töös oskajamad kui varem, paljud osalesid mitmel arvutikoolitusel, mida läbi viisin Tiigrihüppe SA toel. Kas see kõik aga rakendunud on?

Näen praegu, et lasteaeda on vaja innustajat, toetajat, kes õpetajaid tehnoloogiat julgemalt kasutama tõukaks. Paljudel on olemas ka nutitelefon, tahvelarvuti. Majas peaks olema inimene kes õpetaks kuidas selliseid vahendeid oma töös kasutada, mil moel need ka õpetaja elu huvitavamaks ja lihtsamaks teevad.
Haridustehnoloog võiks olla ka lasteaias. Kahtlen selles aga sügavalt, et lasteaiad omale teda lubada saavad.

 1. Minu suurim edu-elamus oma töös seoses haridustehnoloogiaga ja taristuga.

Kaks aastat tagasi sattusin tööle sellisesse lasteaeda kus õpetajad tegid oma tööd enamjaolt käsitsi. Arvuti oli ainult ühes rühmas. Meil vedas, aasta hiljem sattusime valitute hulka, kes said projekti toel täieliku arvutiseerimise lasteaias. Kõik rühmad ja õppealajuhataja varustati uute arvutikomplektidega, millel peale installeeritud Windows 2007 ja tarkvarana MS Office 2007. Siit maalt alates saan arvutada oma eduelamust väikeste sammude haaval. Lasteaias algas täiesti uus ajajärk ja minul oli võimalus olla kõige uue algataja ja looja. Kõik rühmad varustasin Google kontoga. Algas töö ühisdokumentides. Viisin õpetajate planeerimise Google Drive`i. Esimene tutvumine toimus küll kogu kollektiivile korraga, aga edasi õpetasin ainult individuaalselt.

Selle ühe aasta jooksul on õpetajad imet teinud. Meil on 7 erinevat dokumenti, milles õpetajad pidevalt tööd teevad ja mitmeid ühekordseid ühistöödokumente, mis mingi aja jooksul töös on. Õpetajad on väga kiirelt harjunud uuega. Ka silmast-silma suhtlemisele on toeks veebivahendusel suhtlemine nii e-posti kui ka FB vahendusel.

Mitmed mõtted, millele olen vastuseid otsinud, ootavad oma järge, et rakenduda. Uusi võimalusi lasteaiaelu huvitavamaks ja lihtsamaks muuta on otsinud ka direktor ja olen saanud talle nende võimaluste leidmisel teenäitaja olla.

Ma olen selles väikeses lasteaias õppealajuhataja, aga kas ma olen ka haridustehnoloog? Ma arvan, et olen ka haridustehnoloog. Minu juhtida ja vastutada on õppe- ja kasvatustöö kuid ka lasteaia veebilehe loomine ja nüüd haldamine on minu kohustus. Püüan uuendusi sisse viia ja igati toeks olla õpetajatele, et need rakenduksid. Meie ühistes mõtetes on veel mitmeid tegemisi, vahendeid mida soovime ja millele peagi elu sisse puhume.

 1. Minu suurim väljakutse HT rollis – taristu valdkonnas

Mis võiks olla minu suurim väljakutse? Kuigi õpetajad teevad oma planeerimise ja analüüsi arvutivahendusel, siis soovin väga, et nad julgeksid tehnoloogiat julgemalt kasutada laste õppetegevuse rikastamiseks ja huvitavamaks kujundamisel. Samas ka oma töö nähtavamaks tegemisel.

Mind ootavad ees koolituste loomine, mis õpetajatele huvi pakuks ja neist ka lastele kasu oleks. Meid ootab ees oma töö nähtavamaks tegemine ja selle jaoks mõne uue programmi õppimine. Ma väga loodan, et leidub innustujaid ja kaasatulijaid. Ma usun õpetajatesse

 
2 kommentaari

Kirjutas &emdash; 9. sept. 2014 toll Kodutööd

 

2 responses to “Kodutöö 1. Mina ja haridustehnoloogia

 1. Katrin Uurman

  2. okt. 2014 at 08:26

  Täiesti tüüpiline! Esialgu teed ise midagi, siis jagad kogemust ja annad nõu. Korraga märkad, et oledki “kaelani sisse mässitud”. Minuga läks samamoodi. Esialgu tegin HT toetusel, siis juba ise. Iseseisvusin üsna kiiresti. Täna küsitakse minu käest abi. Meie kollektiivis on samad dententsid. Ees ootab koolituste planeerimine, nende läbiviimine, õpetajate innustamine… Päris tihti esineb hirmusid ja kartust tehnoloogia kasutamise ees, olgugi, et nutitelefon taskus ;).

  Meeldib

   
 2. Birgy Lorenz

  4. okt. 2014 at 09:06

  Lasteaias peakski olema HT tugi mingi teise ameti sees, sest siis on majas inimene kes mõistab nii metoodikat, lapsi kui ka tehnikat ning saab aru ka “suurest pildist”. Kui töötajad on haritud, siis piisabki ainult natukene “juhist” et koos edasi liikuda.

  Meeldib

   

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: